Stop mastitom! Zdrowie wymion a prawidłowe działanie sprzętu udojowego
Prawidłowe działanie sprzętu udojowego jest jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia wymion, co w konsekwencji przekłada się na: zużycie antybiotyków, dobrostan zwierząt oraz wskaźniki brakownia krów w stadzie. Niezależnie od tego, z jakim systemem udojowym mamy do czynienia, czy to hala udojowa, karuzela, robot udojowy czy też zwykła dojarka konwiowa, potrzeby krów są zawsze takie same.
Sprzęt musi zapewniać szybki, bezpieczny i wygodny dla zwierząt proces pozyskiwania mleka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowej dojarki powinno się rozważyć, jakimi środkami się dysponuje. I nie chodzi tylko o finanse, ale również o własny czas, dostępność siły roboczej czy dyspozycyjność specjalistycznego serwisu.
Wiedza lekarzy zajmujących się jakością mleka musi obejmować wiele aspektów produkcji mleka: żywienie, środowisko, w którym żyją krowy, budowę budynków inwentarskich, higienę udojową, coraz częściej jednak możemy spotkać lekarzy weterynarii na hali udojowej podczas doju. Hala udojowa to kluczowe miejsce do walki z mastitis, dlatego też znajomość budowy i działania różnych systemów udojowych pozwala na szybkie i jednocześnie bez szkody dla zdrowotności wydojenie krowy.
Aby uznać dój za zdrowy i wydajny, należy:
a) dbać o to, aby krowy obecne na hali udojowej były możliwie jak najczystsze i najspokojniejsze,b) zastosować właściwą dla danego systemu metodę udoju,c) utrzymywać aparat udojowy w jak najlepszym stanie,d) zarządzać pracą dojarzy.
Lekarze weterynarii, którzy specjalizują się w jakości mleka, coraz częściej przeprowadzają na hali udojowej także szereg badań za pomocą specjalnych urządzeń, np. test dynamiczny (podczas pracy).
W tym celu należy monitorować:
1. Utrzymanie pulsatorów:
wszystkie aparaty powinny mieć równo ustawione pulsatory,około 60 „uderzeń” na minutę,stosunek czasu doju do czasu masażu 65/35 (60/40 w zależności od producenta),lewy i prawy kanał muszą pracować równo, tj. maksymalna różnica do 2%.
Pulsator pow...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii