Zespół nieprzystosowania źrebięcia noworodka – diagnostyka i leczenie
Sezon wiosenny jest nierozerwalnie związany w licznymi wyźrebieniami. Jest to burzliwy okres dla lekarzy zajmujących się rozrodem koni. Problemy w tym czasie nie ograniczają się tylko do ronień czy ciężkich porodów u klaczy, ale także różnorodnych zaburzeń dotykających nowo narodzone źrebięta. Jednym z nich jest zespół nieprzystosowania noworodka spotykany w literaturze obcojęzycznej jako neonatal maladjustment syndrome (NMS), hypoxic-ischaemic encephalopathy (HIE) lub dummy foal. Termin odnosi się do źrebiąt do trzeciego dnia życia, przejawiających zaburzenia behawioralne lub neurologiczne, nie obejmując chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN), spowodowanych: czynnikami zakaźnymi, toksycznymi, wadami wrodzonymi lub rozwojowymi czy zaburzeniami metabolicznymi (1).
Określa natomiast encefalopatie, które są częstym zaburzeniem w przebiegu zespołu niedotlenienia okołoporodowego (PAS- perinatal asphyxia syndrome). Problem może dotyczyć nawet 1-2% noworodków, najczęściej ras gorącokrwistych. Zespół nieprzystosowania noworodka ma charakter polietiologiczny. Prawdopodobnie przyczyną uszkodzeń jest niedotlenienie neuronów na poziomie komórkowym wynikające z zaburzeń w przepływie krwi przez mózg i rdzeń kręgowy (ischaemia) lub z niskiej zawartości tlenu w krwi tętniczej (hypoxemia).
Przyczyny takiego stanu pochodzić mogą zarówno od strony matki, jak i źrebięcia. Ze strony ciężarnej klaczy zalicza się tutaj: ciężki lub przedwczesny poród, cesarskie cięcie, przedwczesne odklejenie łożyska, zapalenie łożyska lub macicy oraz niedokrwienie/niedotlenienie spowodowane krwotokiem, anemią, endotoksemią lub zaburzeniami oddychania powstałymi w wyniku ciężkich chorób czy zabiegów chirurgicznych. Czynnikami ze strony płodu mogą być: ciąża bliźniacza, urazy sznura pępowinowego, a także wady wrodzone czy aspiracja smółki (1, 4, 5, 15).
Patogeneza
Patogeneza jest wielokierunkowa i nie do końca wyjaśniona. Istotą schorzenia jest prawdopodobnie niedotlenienie neuronów, co p...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii